Váš spolehlivý partner na trhu nemovitostí

Kdo musí mít Průkaz energetické náročnosti budov?

17. 6. 2013

Od 1. ledna 2013 byla zavedena povinnost Průkazů energetické náročnosti budov pro stavby (budovy/rodinné domy) s plochou od 50 m2 do 1000 m2. Tento průkaz uvádí, jak je budova energeticky šetrná a kolik energie budete potřebovat na roční vytápění. Svou logikou i grafickým zpracováním připomíná tento průkaz štítek na elektrických spotřebičích. Také Vám poslouží jako vodítko k tomu, kolik za rok protopíte a jak moc tedy bude nemovitost šetrná k vaší peněžence.

Od 1. ledna 2013 musíte tento průkaz pořídit při stavbě nové budovy s plochou nad 50 m2 nebo při větší stavební úpravě budovy, za kterou se považuje například i zateplení. Dále musíte průkaz pořídit, v případě že budete budovu (rodinný dům) nebo její část prodávat nebo pronajímat. Rovněž musíte tento průkaz mít v případě prodeje bytu. Pokud vlastníkovi jednotky nebyl na písemné vyžádání předán průkaz od společenství vlastníků, je  možné ho nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky. V případě pronájmu části budovy (bytu) je průkaz potřeba až od 1. ledna 2016

Naše kancelář svým klientům Průkaz energetické náročnosti budov zajistí zdarma a bez starostí. Myslete na to, že jste povinni tento Průkaz již při nabídce prodeje nebo pronájmu rodinného domu v inzerci mít! Pro prodej bytu lze uplatnit výjimku a předložit vyúčtování dodávek energií. Díky tomu pro Vás neplatí povinnost zajistit ukazatel energetické náročnosti již v informačních a reklamních materiálech. Pokuty jsou velmi vysoké, proto neberte tuto povinnost na lehkou váhu! 

Archiv novinek